Pioneer

Main Content
Support Important GBA Initiatives.
Support Important GBA Initiatives. Support GBA

Our People

2023 Board of Directors

The Board of Directors is made up of one representative from each Full Member Association, with the six largest associations providing two representatives. The Board is supported by the Executive Director and other assistance as required.

Executive Director

Rupert Kindersley
Photo of - Rupert Kindersley

Board Of Directors:

President
UPDATE Co-editor
Executive Committee
Communications Committee
Governance and Nominations Committee
First Nations Liaison Committee
Liz Phillips
Bay of Islands Association
Photo of -

Vice President
Executive Committee
Chair, Floating Cottages Sub-committee
Boating, Safety & Emergencies Committee
Communications Committee
Membership Committee
Stephen Sprague
South Channel Association
Photo of -

Treasurer
Executive Committee
Membership Committee
Alan Stratton
Sans Souci & Copperhead Association
Photo of -


Secretary
Executive Committee
Chair, Boating, Safety & Emergencies Committee
Coastal Protection Advisory Committee
Governance and Nominations Committee
Floating Cottages Sub-committee


Andrew Hurlbut
Key River Area Association
Photo of -


Past President
Executive Committee
Coastal Protection Committee
Governance and Nominations Committee


 


Rolfe Jones
Cognashene Cottagers' Association
Photo of -

UPDATE Editor
Communications Committee
Allison Needham
West Carling Association
Photo of -

Chair, Guardians of the Bay Committee
Lands & Forests Committee
Water Committee
Katherine Denune
Sans Souci Copperhead Association
Photo of -

Aquaculture Committee
Guardians of the Bay Committee
Membership Committee
Dawn Drayton
Manitou Association
Photo of -

Chair, First Nations Liaison Committee
Communications Committee
Doug Whitton
McGregor Bay Association
Photo of -

Chair, Lands & Forests Committee
Executive Committee
Water Committee
Richard Wilson
West Carling Association
Photo of -

Boating, Safety & Emergencies Committee
First Nations Liaison Committee
Dan Busse
Honey Harbour Association
Photo of -

Boating, Safety & Emergencies Committee
First Nations Liaison Committee
Doug Ferguson
Bayfield-Nares Islanders' Association
Photo of -

Coastal Protection Advisory Committee
Governance and Nominations Committee
Water Committee
Gord Forstner
Wah Wah Taysee Association
Photo of -

Advertising Manager

 
Armin Grigaitis
Honey Harbour Association
Photo of -

Guardians of the Bay Committee
Seymour Hadwen
Pointe au Baril Islanders' Association
Photo of -

Brett Harris
Twelve Mile Bay
Photo of -

Gordon Johnson
Bayfield-Nares Islanders' Association
Photo of -

Boating, Safety & Emergencies Committee
First Nations Liaison Committee
Lands & Forests Committee
Freda Klassen
Northern Georgian Bay Association
Photo of -

Executive Committee
Governance & Nominations Committee
David Matthews
Cognashene Cottagers' Association
Photo of -

Fisheries Committee
Membership Committee
Water Committee
Andy Metelka
Blackstone Lake Cottagers' Association
Photo of -

Aquaculture Committee
Water Committee
Jim Rusak
Madawaska Club
Photo of -

Lands & Forests Committee
Water Committee
Heather Sargeant
Woods Bay Community Association
Photo of -

Hannah Willis
Pointe au Baril Islanders' Association
Photo of -

Administration

Communications & Executive Services Coordinator
Shannon Farquharson
Photo of -

Non-Board Committee Members


Aquaculture Committee

Claudette Young, Chair, South Channel
Bruce Barton, SSCA
Jim Bolton

Boating, Safety & Emergencies Committee

Peter Frost, Bayfield-Nares/Township of the Archipelago


Coastal Protections Committee


John Carson, Co-Chair, Wah Wah Taysee
Eric Armour, SSCA
Doug Carr, Cognashene Cottagers' Association
Katie Findlay, Pointe au Baril Islanders' Association
Mike Virley, Unorganized Townships
John Woodrooffe, McGregor Bay

Al Hazelton, Municipal Representative, Township of Georgian Bay
Peter Frost, Municipal Representative, Township of the Archipelago
Pam Wing, Municipal Representative, West Carling
Michael Reider, Municipal Representative, Killarney
Al MacNevin, Municipal Representative, NEMI

Floating Homes Strategy Group

John Carson, Wah Wah Taysee
Peter Frost, Bayfield-Nares/Township of the Archipelago
Katie Findlay, Pointe au Baril Islanders' Association


First Nations Liaison Committee


Bob Duncanson, Madawaska Club
John McMullen, Bayfield-Nares Islanders' Association
Claudette Young, South Channel Association


Fisheries Committee


Bill Steiss, Chair, McGregor Bay Association


Water Committee


Alan Waffle, Honey Harbour

News

More News
View past eUpdate issues

SIGN UP TO OUR Email newsletter eUpdate

Email address format is incorrect.
Please select your nearest association.

Please provide name of other association.

You can unsubscribe at anytime